Aktualności

 

 

ico

Warto wiedzieć

porady, nowości, promocje

 

Azalie to grupa roślin bardzo często spotykane w naszych ogrodach. Niestety bardzo często ich jakość i wygląd jest opłakany dlatego chciałbym Ci dzisiaj podpowiedzieć co zrobić aby kwitły dwa razy bujniej a ich ogólny stan był znakomity.

Azalie wymagają stanowisk osłoniętych od zimnych wiatrów dzięki czemu nie będą nam wymarzać. Z tego powodu warto dobrze zastanowić się jakie miejsce dla nich wybrać. Jeżeli mam taką możliwość to w swoich projektach często planuje dla nich stanowiska w pobliżu głęboko korzeniących się drzew np. sosny. Staramy się jednak, aby były to miejsca słoneczne ewentualnie w półcieniu.

Z obserwacji wiem, że azalie np. wielkokwiatowe w słońcu lepiej się krzewią a ich roczne gałązki nie są tak wyciągnięte co przekłada się na ogólny pokrój rośliny. Warto zadbać również o podłożę. Azalie wymagają podłoża kwaśnego. Sugeruje zastosować mieszankę żyznej ziemi kompostowej, torfu mielonego i ewentualnie kory o bardzo drobnej frakcji. Takie podłoże będzie idealne dla naszych podopiecznych.

Po posadzeniu roślin warto zadbać o ich nawodnienie. Większość pięknych azali, które znajdują się w moich ogrodach jest wyposażona w systemy nawadniające. Oczywiście ten sam efekt można uzyskać podlewając rośliny konewką ale najważniejsze by było to systematyczne. Każdemu kto posiada rośliny z tej grupy podpowiadam, aby dbał o nawożenie roślin bo zwraca się to pod postacią pięknych kwiatów na wiosnę. Oczywiście warto tu stosować nawozy długo działające np. osmocote do azali, które długo dokarmiają rośliny i są absolutną podstawą przy ich uprawie.

Jeżeli jednak chcemy spotęgować kwitnienie na wiosnę warto rośliny podlewać nawozami rozpuszczalnymi w wodzie np. Substrat magiczna siła do azali i różaneczników czy rosahumus – wzbogacający glebę. Możemy również wykonywać własne mieszanki nawozowe z pokrzywy (bardzo skuteczny) czy na bazie obornika. Wybór nawozów jest ogromny, który wybierzemy nie ma to, aż tak wielkiego znaczenia ważne by go stosować regularnie według zaleceń producenta. 

Wszystkie wyżej wymienione elementy są istotne, ale kluczową sprawą jest to jak zabezpieczymy rośliny przed mrozem. Aby nasze starania były wynagrodzone należy zapewnić roślinom odpowiednie zabezpieczenie przed mroźnym wiatrem i niskimi temperaturami, aby nie zmroziło pąków kwiatowych. Do zabezpieczania azali najczęściej stosuje białą agrowłukninę, którą okręcam sześciokrotnie rośliny jest to proste i skuteczne rozwiązanie. Jeżeli jednak chcemy jeszcze lepiej ochronić rośliny warto zastosować maty słomiane. Jak wykorzystywać maty do ochrony opisałem we wcześniejszym artykule - „Jak prawidłowo zabezpieczyć rośliny przed mrozem”. Zapraszam do zapoznania się z tą tematyką. 

Uzupełnieniem tematu jest dbanie o ochronę azali przed chorobami grzybowymi gdyż liście tych roślin są bardzo podatne na infekcję zwłaszcza w okresie długotrwałych opadów. Zazwyczaj wystarczy jeden zabieg amistarem czy topsinem aby zatrzymać chorobę. Warto także zwrócić uwagę podczas podlewania aby nie polewać roślin po liściach bo to również naraża rośliny na choroby wywołane przez patogenne grzyby. 

Już wiesz jak sprawić by azalie wyglądały pięknie. Teraz to już kwestia systematyczności i cierpliwości a rezultaty przyjdą bardzo szybko.