Aktualności

 

 

ico

Warto wiedzieć

porady, nowości, promocje

 

Prawie każdy z nas posiada w swoim ogrodzie elementy drewniane takie jak taras, altanę, trejaże, pergole, domki na narzędzia, huśtawkę itd. Jak zatem najlepiej zabezpieczyć drewniany taras, altanę czy pergole by służyły nam długie lata? 

Ze względu na właściwości drewna, materiał ten wymaga regularnego zabezpieczania przed szkodnikami, pleśnią czy promieniowaniem UV, które niszczy strukturę drewna. Ponieważ temat jest bardzo obszerny a ilość i rodzaje preparatów do impregnowania bardzo duża chciałbym skupić się nad tematyką olejowania drewna i przygotowania go do tego zabiegu.

Przygotowanie drewna do olejowania polega na jego dokładnym umyciu, oczyszczeniu pozostałości żywicy, kurzu itp. Ja najczęściej stosuje do tego celu myjkę ciśnieniową. Jest to szybka i skuteczna metoda ale uwaga. Bardzo ważne, by pamiętać, że drewno to delikatny materiał i zbyt mocny strumień wody może go zniszczyć dlatego należy kierować się przy tej pracy rozsądkiem i nie stosować dysz rotacyjnych oraz zbyt wysokiego ciśnienia wody. Jeżeli nie posiadamy myjki możemy drewno dobrze zamieść lub odkurzyć a następnie przy pomocy szczotki i węża z wodą delikatnie umyć. Efekt będzie bardzo podobny a metoda jest zdecydowanie bezpieczniejsza i polecana zwłaszcza do wykonania przez osoby z małym doświadczeniem. W wyniku upływu czasu i wysokiej temperatury na drewnie mogą pojawić się również wykwity żywicy, które należy usunąć za pomocą szmatki nasączonej benzyną ekstrakcyjną. Następnie taras musi wyschnąć. W przypadku tarasu wykonanego z deski, która nie posiada ryflowania warto drewno przetrzeć delikatnym papierem ściernym, co umożliwi głębokie wniknięcie oleju znacznie głębiej w drewno.

Takie przygotowanie dotyczy tarasu, który już mamy kilka lat. Taras, który dopiero ma powstać a deska jest świeża i nie impregnowana przygotowuje się nieco inaczej i zdecydowanie prościej. Zazwyczaj deski tarasowe są pakowane w folię więc zachowują względną czystość. Deskę przeznaczoną do wykonania tarasu układamy na dwóch stojakach aby było nam wygodnie pracować. Przy pomocy odkurzacza lub delikatnej szczotki należy usunąć wszelki kurz, brud i pył, który mógł znaleźć się na desce w trakcie transportu i składowania. W przypadku powstania wykwitów z żywicy należy je usunąć szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną i pozostawić do wyschnięcia.

Olejowanie tarasu – obecnie mamy bardzo szeroką ofertę olejów barwiących jak również bezbarwnych. Po wybraniu odpowiedniego koloru możemy rozpocząć nakładanie oleju na drewno. Ważne by podczas tego zabiegu warunki atmosferyczne były dobre tzn. żeby nie padało a temperatura była w granicach +5 do +30º C. Do nakładania oleju można użyć pędzla, wałka, bawełnianej szmatki. Ja preferuje nakładanie oleju pędzlem gdyż jest to wygodne. Po nałożeniu pierwszej warstwy oleju należy odczekać 20 minut a następnie przy użyciu bawełnianej szmatki zebrać nadmiar oleju. Zabieg ten wyciągnie naturalny wzór drewna i da półmatowe wykończenie a przede wszystkim zapobiegnie klejeniu się deski spowodowane zbyt grubą warstwą oleju. Aby pierwsza warstwa wyschła należy pozostawić drewno na około 5 – 6 godzin po czym cały proces powtórzyć jeszcze raz co w pełni zabezpieczy taras. Moim zdaniem taras warto olejować dwa razy w roku. Pierwszy raz na wiosnę a drugi raz w okresie jesiennym aby zabezpieczyć drewno przed zimą.

W podobny sposób można zabezpieczać wszelkie donice drewniane ustawiane w ogrodzie oraz inne elementy drewnianej architektury. Dzięki temu drewno zyskuje nie tylko piękny wygląd ale także zwiększoną odporność na ścieranie i pękanie a poza tym nie przyjmuje wody co spowalnia procesy rozkładu materii. Regularne olejowanie to klucz do pięknego wyglądu i długiego użytkowania twojego tarasu.