Aktualności

 

 

ico

Warto wiedzieć

porady, nowości, promocje

 

Jak sprawić by trawnik był zawsze zdrowy i intensywnie zielony? Trawniki to kluczowe i mocno eksponowane zielone dywany naszego ogrodu.  Zadbany trawnik podnosi walory dekoracyjne całego ogrody, ale czy zawsze wygląda on tak by można się nim pochwalić.

Trawa jak inne rośliny ma swoje wymagania, które często bagatelizujemy. Często przez to mamy duże problemy z trawnikami podczas gdy jest to proste. Trawnik, a właściwie trawa, ma cztery podstawowe wymagania, które należy spełnić by cieszyć się piękną zielenią a mianowicie:

  1. Światło - jak każda roślina także trawa potrzebuje światła do wzrostu i życia. Poza odmianami trawy znoszących cień większość mieszanek ogrodowych uwielbia słońce. Podczas planowania ogrodu warto tak rozplanować przestrzeń by trawniki przynajmniej przez kilka godzin były nasłonecznione co zapewni prawidłowy proces fotosyntezy a tym samym intensywny kolor.
  2. Woda - wszyscy doskonale wiemy, że woda daje życie dlaczego zatem wydaje nam się że nie podlewany trawnik będzie ładny. Moje wieloletnie doświadczenie pokazuje, iż jedną z najczęstszych przyczyn złego stanu trawników jest zbyt mała ilość wody. W zależności od pogody należy rozpocząć podlewanie trawników na przełomie kwiecień/maj i kontynuować do momentu regularnych opadów jesiennych i spadku wysokich temperatur. 
  3. Składniki pokarmowe niezbędne do wzrostu - mam tu na myśli nawożenie jest równie istotne jak ww. elementy. Nawet, gdy trawa dostanie wodę i będzie miała światło musi mieć paliwo, z którego będzie budowała swoje komórki. Sposobów nawożenia i rodzajów nawozu jest dzisiaj ogromny wybór. Najistotniejsza jest regularność. Nie chodzi nam przecież o nagłe skoki wzrostu trawy tylko o stały i stabilny wzrost. Osobiście przetestowałem dużą ilość nawozów i doświadczenie pokazuje, że większość nawozów ma bardzo podobny skład zwłaszcza tych tańszych. Zdecydowanie polecam na wiosnę zastosowanie nawozu długo działającego np. Substral mniej koszenia z nawozem szybko działającym, gdyż to połączenie daje szybką poprawę koloru i dłużej uwalnia składniki do gleby. Dla dobrego efektu należy nawozy równomiernie rozsypać i powtarzać co 6 tygodni. Nawozimy od marca do późnej jesieni, z tym że im bliżej jesieni tym mniejsze dawki nawozowe. Najlepiej jest w tym czasie stosować nawozy tzw. jesienne z małą ilością azotu.
  4. Koszenie - to kluczowy zabieg do pięknie wyglądającego trawnika. Przy dobrym nawożeniu niezbędne jest koszenie raz w tygodniu, chyba że ktoś ma możliwość koszenia dwa razy wtedy efekt będzie jeszcze lepszy. Zabieg ten musi być wykonywany regularnie, gdyż przerośnięta trawa żółknie i gnije w dolnych partiach, co przy ponownym koszeniu odsłonimy. Jednym z najlepszych rozwiązań jest kosiarka automatyczna. Nie tylko kosi trawę codziennie, ale przez fakt iż ścina bardzo drobny przyrost może skoszoną trawę pozostawić na trawniku. Tylko w tym przypadku skoszona trawa może pozostać na powierzchni trawnika. Nie tylko jej nie widać, ale także dodatkowo nie wywozimy składników pokarmowych zamkniętych w komórkach trawy, które po rozłożeniu będą na nowo dostępne. Rozwiązanie to nie jest jednak tanie dlatego większość z nas jest zmuszona do pozostania przy tradycyjnych metodach.

Poza wyżej wymienionymi podstawami jest kilka dodatkowych, prostych ale istotnych zabiegów o istnieniu, których wiele osób nie wie lub nie chce wiedzieć.
Należy tu wymienić aerację, wertykulację, piaskowanie, wapnowanie, wałowania, zwalczanie chwastów i szkodników oraz opryski zwłaszcza przeciw chorobom grzybowym. Po regularnym wykonywaniu tych zabiegów każdy trawnik będzie pięknie się prezentował i napawał dumą właścicieli.