Aktualności

 

 

ico

Warto wiedzieć

porady, nowości, promocje

 

Mrówki są prawdziwym utrapieniem nie tylko w ogrodzie, lecz także w mieszkaniu i domku na działce. Budując gniazda, niszczą ogrodowe ścieżki, a nawet rośliny.

Poznaj sposoby na ich skuteczne pozbycie się.

Same mrówki są już wystarczająco uciążliwe. Na domiar złego związały się z innym szkodnikiem – mszycami, co jeszcze pogarsza sytuację. Na czym polega ich współpraca? Otóż tzw. spadź mszyc, czyli ich wydzielina, jest przysmakiem mrówek. W trosce o stałe źródło cennego pokarmu, mrówki chronią mszyce przed biedronkami i innymi szkodnikami, a nawet przed deszczem i wiatrem.

Zanim się pojawią się mówki w poszukiwaniu jedzenia znajdą też drogę do naszego domu. Dbanie o czystość i niepozostawianie resztek jedzenia może je zniechęcić.

Babcine sposoby na mrówki - nie lubią zapachu octu. Przetrzyj nim kratki wentylacyjne, okolice okien, czyli miejsca, przez które się najczęściej dostają. Skutecznym domowym sposobem jest także „poczęstowanie” ich trucizną z boraksu wymieszanego z ugotowanym jajkiem. W ten sposób niszczymy nie tylko dorosłe osobniki, lecz także larwy, ponieważ biegające po domu lub ogrodowych ścieżkach owady, wnoszą pokarm do gniazd i karmią tym resztę populacji.

Profesjonalne preparaty Nie zawsze jednak proste sposoby pomagają pozbyć się utrapieńców. Jeśli chcemy skutecznie wytępić owady i nie dopuścić do ich powrotu, musimy sięgnąć po profesjonalne preparaty. Działają szybko, efekt widać po kilkunastu minutach. Trzeba jednak zachować ostrożność, jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta.