Realizujemy

Wykonujemy oczka wodne, wodospady, jak i kaskady.

Woda jest elementem, który przyciąga i fascynuje ludzi od najdawniejszych czasów. Kojarzy się z życiem i orzeźwieniem. Już sam widok spokojnej tafli wody czy niewielkiego wodospadu nas relaksuje i uspokaja.

Zbiorniki wodne dawniej i obecnie były i są bardzo atrakcyjnymi elementami przestrzeni ogrodowej. Oczywiście nie ma znaczenia w jakiej postaci zostanie zastosowana woda w ogrodzie. Może to być duży staw, oczko wodne czy niewielki strumień, wodospad lub ozdobna misa z wodą.

Za każdym razem woda nie tylko podniesie estetykę przestrzeni, w której jest zastosowana, ale także bardzo znacząco zmieni mikroklimat, co sprzyja wypoczynkowi.

Znaczenie estetyczne zbiorników, a ściśle ich lustra wody, polega na tym, że stwarzają one nastrój spokoju i ładu, a przez odbicie w wodzie różnych elementów otoczenia zbiornika zwiększają ich oddziaływanie estetyczne i dekoracyjne.

Znaczenie sanitarne zbiorników wodnych, jest bardzo duże zwłaszcza tam, gdzie istnieje intensywna zabudowa. Polega ono przede wszystkim na wzbogacaniu powietrza w parę wodną, regulowaniu wahań temperatury oraz na wytrącaniu z powietrza różnych zanieczyszczeń stałych w postaci pyłów. Bardzo skuteczne jest pod tym względem działanie różnych fontann i wodotrysków rozpylających wodę. W bliskim sąsiedztwie większych zbiorników wody utrzymuje się zwykle przyjemny mikroklimat, dlatego też brzegi zbiorników wodnych i przyległe tereny są najbardziej cenionymi miejscami wypoczynku.

Zbiorniki wodne mają różną funkcję w ogrodzie. Można tu wyróżnić:

  • stawy kąpielowe, które poza funkcją estetyczną stanowią miejsce wypoczynku i zabaw ludzi,
  • oczka wodne służące najczęściej hodowli ryb, roślin wodnych oraz innych organizmów wodnych,
  • strumienie, kaskady i wodospady oprócz swoistego uroku stanowią idealny sposób nawilżenia powietrza jak również natleniają wodę co jest niezbędne dla organizmów wodnych. Utrzymują stały ruch wody, który jest kluczowy do zachowania równowagi biologicznej w zbiorniku.
  • misy, drewniane beczki oraz inne niewielkie naczynia z wodą stanowią nieodłączny element udanej kompozycji jak również mogą spełniać funkcję poidełek dla zwierząt, które zamieszkują nasz ogród.
  • zbiorniki na deszczówkę głownie służą jako cenne źródło miękkiej wody, którą można wykorzystać do podlewania ogrodu.

Bez względu na rozmiar czy funkcję zbiornika wodnego stanowi on miejsce w którym rozwija się wodne życie i jest dumą każdego właściciela ogrodu.

Znakomitym dopełnieniem oczka wodnego czy stawu są różnego rodzaju fontanny, kaskady, które ożywiają ogród przez wydający przez wodę dźwięk.

Fontanny, jak i kaskady możemy zbudować w każdym miejscu zbiornika wodnego poprzez nakładanie na siebie brył skalnych, jak i również gotowych form o różnym kształcie, a dodatkowo po przez prawidłowo oświetlone skały jeszcze bardziej można uwydatnić piękno jakie nam daje spływająca woda do zbiornika wodnego.

 

 

ico

GALERIA

Nasze realizacje