Wykonujemy automatyczne systemy nawadniania ogrodów.
System nawadniający to kompleksowy układ elementów dostarczających, dozujących i rozpylających wodę oraz czujniki pomiarowe. Do tego układu należy sieć rur, sterownik, zraszacze oraz czujnik opadu deszczu, jak również wilgotności gleby.
Zalety stosowania automatycznego nawadniania to oszczędność czasu i wody oraz równomierne pokrycie cieczą podlewanej powierzchni.
Tradycyjne podlewanie (wężem ogrodowym) jest nie efektywne, jak i czasochłonne. Badania potwierdzają, że zużywamy w ten sposób ponad 50% więcej wody niż jest rzeczywiście potrzebne do prawidłowego nawodnienia roślin i trawnika.
Prawidłowe nawadnianie polega na dostarczeniu roślinom wody w taki sposób, aby mogły ją one maksymalnie wykorzystać. Stosowanie zbyt ubogich dawek wody powoduje przesuszenie roślin, a stosowanie nadmiernych przyczynia się do ich gnicia. Woda musi być podawana w odpowiedniej ilości, miejscu i czasie, a to nie jest wcale takie łatwe do realizacji. Optymalnie jest to zrobić wczesnym porankiem, kiedy parowanie jest minimalne, a rośliny zostaną zaopatrzone w wilgoć na trudne godziny upału, lub późnym wieczorem.
Równie ważna jest możliwość podlewania trawnika i roślin pod nieobecność mieszkańców, co utrzymuje je w dobrej kondycji i zdrowiu, a także łatwość użytkowania.
Jest jednak prosty sposób na to, aby tym wszystkim problemom zaradzić. Jest to oczywiście system automatycznego nawadniania, który wbrew powszechnemu przekonaniu wcale nie jest taki drogi w realizacji. Mam on wiele zalet. Nie trzeba pamiętać o podlewaniu, bo system jest nastawiany na konkretną godzinę. System zadba o ogród nawet podczas naszej nieobecności.
Odpowiednio nastwiony sterownik sam odmierzy pożądaną ilość wody. Wyłącznik deszczowy automatycznie wyłączy system, kiedy spadnie deszcz i włączy go, gdy gleba wyschnie. Można z powodzeniem wyjechać na wakacje nie martwiąc się o ogród. Po co wynajmować kogoś do podlewania ogrodu, kiedy można to zrobić automatycznie. Nikt nie zapomni o wykonaniu tego zadania, bo po prostu nie musi o tym pamiętać.
Obsługa automatycznego systemu nawadniającego sprowadza się do kliku czynności w skali całego roku. Należy pamiętać o zabezpieczeniu instalacji na zimę.
W okresie wiosennym uruchomienie systemu polega jedynie na ustawieniu i wyregulowaniu zraszaczy i sterownika.